Більшість археологів не надто релігійні, адже їм доводиться досліджувати надзвичайно потужний і різношерстний у хронологічному та культурному сенсі пласт історії. І вони знають, що окрім християнського Різдва (народження Ісуса) ще був слов’янський язичницький Коляда.
Ба більше – дослідники ще більш давніх періодів знаходять підтвердження походження цього свята ще з епохи бронзи! У санкритському Індрі, індоіранському Мітрі, єгипетському Горі прискіпливі вчені знаходять яскраві паралелі, які пізніше трансформувалися і в християнство.
Про що це ми? А про те що кожен може святкувати те що сам захоче, у що вірить і що ближче до душі. А корені свята все все одно одні – “день народження сонця”, знаком якого, свастичною символікою чи так званим “колядником”, прикрашали посуд, одяг, прикраси різноманітні племена й в добу бронзи, і слов’яни, і в давньоруський час, і навіть зараз. Тож зі святом!
Для зображення використані: календарний орнамент на глекові черняхівської культури з Кременчука, свастичноподібне тавро на давньоруському горщику з Манжелії, орнамент зі зрубної посудини з с. Новоселівка на Луганщині.