Поки ви на початку лютого перегортаєте календар на наступну сторінку, ми шукаємо нові сенси в темі популяризації археології. ?Відтак роздруковуємо календар на місяць вперед з видатними датами й намагаємося знайти щось особливе, про що можна розповісти «мовою історика», й до чого вже долучилися безпосередньо археологи Центру.

☝️ Минулого року ми писали публікацію на всесвітній День стоматолога https://cutt.ly/zkwp7cS, цьогоріч присвятимо публікацію всесвітньому Дню ювеліра. Адже в колекції артефактів, знайдених під час наших експедицій, достатньо стародавніх прикрас, яким по кілька тисяч років. Одного разу ми вже створювали відео про одні з таких прикрас, виявлені позаминулого року в родовому похованні. https://www.youtube.com/watch?v=19IY-Hpbk4E

? Сьогодні — про деякі знахідки 2020-го року, що можна назвати древніми ювелірними виробами (так, без золота й кристалів Сваровскі, отакі тоді були прикраси). Розкопки, що проводилися разом з

Науково-дослідний центр “Рятівна археологічна служба”

біля Решетилівки, стали успішними в плані рідкісних для Полтавщини знахідок.

В одному з комплексів, де була похована літня жінка, було знайдено довгу молоточкоподібну шпильку, разок з намиста та пронизок, в іншому, чоловічому, — «самотню» подібну, але коротшу, шпильку.

Такий набір прикрас є характерною рисою культури ямних племен доби ранньої бронзи. Незважаючи на те, що воно створене з кісток, виглядає таке намисто досить раритетно навіть зараз, через приблизно 5 тисяч років після того, як пролежало під товщею решетилівського ґрунту! Подивіться відео і самі зрозумієте.

За версіями багатьох дослідників поховального інвентарю степових зон, подібний «амулетний набір» в похованні означає досить високий статус померлого. Молоточкоподібні ж шпильки, на їх думку, могли бути як прикрасами (можливо, з сакральними функціями), або ж просто використовуватися як шпильки для одягу.

Примітно, що обидві решетилівські шпильки мали також й інші сторони своїх історій: одна з них, більша, була обламана, скоріше за все — при поховальній процесії. Таким чином предмет також міг символічно відправлятися у потойбіччя з померлою. Інша ж, як помітно з її кінчика, була свого часу обламана (саме тому вона така коротенька), а її нерівномірно зламаний край був заполірований для подальшого використання. Тож, однозначно, подібні речі, незважаючи на їх функціональне використання, дуже цінилися ямними племенами.

Цікаво що це лише 3-я та 4-та подібні знахідки з теренів Полтавщини за весь час проведення розкопок!

Далі буде. Пишіть у коментарях, про що ви хотіли б дізнатися у наступних випусках рубрики «ЗНАХІДКИ».