Наступна «Знахідка!» у нашій новій рубриці – антична монета ІІІ ст. н.е., яка може цілком претендувати на статус унікальної, адже боспорські статери на теренах Полтавщини знаходять далеко не щодня.

Але цінна вона не лише часом та географією свого карбування і зараз ми Вам розкажемо чому.

У березні 2024 року мешканець Решетилівки Микола Облап передав до нашого Центру кілька археологічних знахідок черняхівської культури, які, як виявилося згодом, належали пізньоримському часу та трапилися неподалік села Прокопівка неподалік Решетилівки.
Пізніше, встановивши на місцевості разом зі знахідником точне місце їх виявлення ми змогли повʼязати дані знахідки з конкретним селищем черняхівської культури, відомим в архівних джерелах під назвою «Прокопівка ІІ». Тож маємо реальний приклад свідомої співпраці з громадянами, яка не лише збагатила науку, а і спрацює на користь громади: адже глибші дослідження історичного минулого у перспективі працюватимуть на туристичний потенціал краю.

Вертаємось до знахідки, бо вона безперечно цікава!


Цей статер хоч і є обіговою монетою незначного номіналу, проте заслуговує на увагу своїм походженням – місто Пантикапей, Боспорська держава. Ще й карбований за правління загадкового царя Фарсанза (про що свідчать зображення на монеті : Av. ΒΑCΙΛΕωC ΦΑΡCΑΝZΟΥ. Бюст царя праворуч; Rv. Бюст імператора праворуч, рік ΝΦ (550 р. б.е.). Чому загадкового? Бо досі дослідники не визначилися якого походження був цей правитель: можливо він пов’язаний з агресією аланських племен проти Боспорського царства і так втрапив на трон, інші вважають що його підтримували готи. Загалом все ж переважає думка що Фарсанз був прийшлим узурпатором, можливо мав співправителя – Рискупоріда V.
Дискусійним також лишається і час його правління, нумізматичні знахідки свідчать про лише два роки – 550 і 551 боспорської ери.

Так чи інакше, навіть за короткого правління Фарсанза карбувалася його іменна монета, яка шляхами цікавої долі потрапила аж до полтавських «черняхівців». Вчені припускають, що саме ці монети маркують проникнення з півдня у лісостеп загадкових племен боранів, про які згадують пізньоантичні джерела.

На разі це єдина знахідка монети цього правителя з Полтавщини, яка буде зберігатися у музейних фондах. До цього у нашому музеї зберігалася лише одна антична монета з Боспору. То ж можемо стверджувати, що це дійсно унікальний археологічно-нумізматичний артефакт, за що ще раз дякуємо пану Миколі з Решетилівщини!

Нагадуємо що Центр безперервно працює над поповненням музейного фонду України, обробляючи та передаючи до музеїв різноманітні артефакти, що походять із розвідок та розкопок на теренах області. Зазначений артефакт готується до передачі в Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. Продовжуємо знайомити Вас з цікавими знахідками, майбутніми музейними експонатами, й таким чином «звітуватися» про свою роботу.