З ініціативи депутатів постійної комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури 11 березня 2025 року відбулась виїзна нарада щодо здійснення заходів зі збереження пам’ятки археології місцевого значення – «Городище і селище літописного «міста» Полкостень». У нараді брали участь депутати обласної ради, члени постійної комісії з питань освіти, науки та культури – @Олег Діденко (голова комісії), Ольга Усанова, Вікторія Балясна; заступниця керівника апарату, керуюча справами виконавчого апарату обласної ради – Тамара Синявська; головна спеціалістка відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму ПОВА – Тетяна Юхно; начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Пирятинської міськради – Сергій Валоваженко. Центр археології представляли молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу охорони пам’яток археології та інформаційного забезпечення – Володимир Філонченко; завідуючий відділом моніторингу охорони культурної спадщини Кожевніков Станіслав та юристконсультка Маруся Сарибекян, керівництво Пирятинської територіальної громади, власники, користувачі земельних ділянок та ряд експертів галузі.
Руський град Полкостень вперше згадується у літописних джерелах під 1125 року як місце перемоги переяславського князя Ярополка Володимировича над половцями. Городище відоме з актових матеріалів 1428 р. та документів 1632-1668 років.
Проте, він має набагато глибшу історію: поселення епохи бронзи; скіфського часу, роменської культури, селище та давньоруське городище; рештки розробок селітроварників козацької доби. Перший докладний опис і план городища були укладені В.Г. Ляскоронським у середині 1890-х років. Пізніше пам’ятка обстежувалося І.М. Самойловським (1927 р.), Ф.Б. Копиловим (1946 р.), М П. Кучерою (1979 р.), Ю.Ю. Моргуновим (1980 р.), І.В. Головком (2007 р.). У 2010-2020-х рр. його неодноразово обстежували працівники нашого Центру.
Детальніше про цю памʼятку можна прочитати ознайомившись з її Візитівкою на нашій мапі: https://map.codpa.org.ua/?visitid=6316


«Полкостень» вже має статус памʼятки археології місцевого значення з 1984 року. У 1982 році була виготовлена перша облікова документація. Оновлена документація на пам’ятку була складена працівниками нашого Центру в 2014 році, вона вже містила визначені межі пам’ятки, були оновлені дані щодо її площі: відповідно до облікової картки вона становить близько 44 га.

Трьома роками пізніше «Городище і селище літописного «міста» Полкостень» було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України наказом Міністерства культури України №325 від 18.04.2017 (охоронний номер 4813-Пл).
На сьогодні вказана облікова документація з 2020-го року знаходиться у вільному доступі на віртуальній мапі Центру за посиланням вище. А ще у 2020-му ми підготували для вас коротке відео про памʼятку, яке ви можете переглянути тут: https://www.codpa.org.ua/video-gorodyshhe-ta-selyshhe-litopysnogo-mista-polkosten/?fbclid=IwY2xjawJHb_hleHRuA2FlbQIxMAABHQ-UmsgVbkiYZ0SD0xxouK-1DmCw4NnDSJ2mJCZLQKNM-CGk7AirtK-vtA_aem_uxzXA5NKSwKv0Ue0iJ0xRw
На сьогоднішній день Центр, підтримуючи ініціативу депутатів обласної ради щодо необхідності збереження цієї визначної памʼятки, вбачає за доцільне проведення кількох заходів, виконання яких може забезпечити її схоронність:
1) виготовлення паспорту, оновленої облікової документації, що міститиме точну інформацію про сучасні межі (встановлення геодезичних координат памʼятки), обʼєкт та предмет охорони даної памʼятки тощо;
2) проведення інвентаризації земельних ділянок на території памʼятки та моніторингу дотримання пам’яткоохоронного законодавства;
3) укладання охоронних договорів;
4) виготовлення науково-проектної документації з визначення меж і режимів використання пам’ятки та її зон охорони, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини.
Хочемо наголосити, що Центром велася і ведеться робота про інформування та популяризацію для місцевих громад щодо наявності на їх території памʼяток археології, а також їх обовʼязків та повноважень, які вони набули після завершення реформи децентралізації та створення територіальних громад.
Зокрема, нами було реалізовано проєкт – інтерактивна мапа «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини» (розділ «Мапа» на нашому сайті).
Тут завжди наявна актуальна інформація про памʼятки археології, можна знайти облікові картки та дізнатись про межі тієї чи іншої пам’ятки.