? Готуйтеся відкрити археологічну Лохвицю.
Багатства цієї землі усвідомили ще в давнину, адже край рясніє видовищними курганами з особливими історіями. А сучасні мешканці докладають зусилля, щоб популяризувати Лохвиччину: організовують екосадиби для зеленого туризму, зберігають народні ремесла, відновлюють архітектурні пам’ятки.
Тож у свої #маршрути_вихідного_дня обов’язково вписуйте Лохвицький край, і щоб краще зорієнтуватися, зберігайте цю туристичну картку.
?? Свиридівське городище — у списку must see затятого любителя археокомплексів. Воно складається із дитинця, башти, укріпленого посаду та селища. Дитинець та посад з’єднані перешийком, що укріплений ровом та баштою. Площа поселення складає 15 га, тож і давньоруське місто тут за своїми розмірами стоїть в однім ряду з іншими «літописними».
?? Біля Свиридівки розташовані «Червоні могили» — комплекс великих курганів і майданів. «Але ж вони зовсім не червоні!», — скажете ви. Насправді «червоні» означає «гарні, красиві», як то Червона Гора в Полтаві.
Від Свиридівки до Лохвиці — 17,7 км. Цей шлях варто подолати хоча б заради кількох городищ в околі. Наприклад, в урочищі Високі Лазірки.
?Серед знахідок звідси: кераміка давньоруського часу І пол. ХІІ — сер. ХІІІ ст., залізний наконечник на спис ХІІ–ХІІІ ст., невеликий мідний казан із залізними вушками, що має чіткі половецькі аналогії, підвіска з мідного сплаву з погрудним зображенням Святого Георгія — покровителя воїнів. Звідси походить ?залізний меч ранньоскіфського часу (VI ст. до н.е.). Поблизу — курганний могильник роменської культури.
? Слава міста Лохвиця починається не за козаччини. В історичному центрі знайдені матеріали давньоруської доби. На думку вчених, не виключено, що саме цей пункт і є рештками літописних «Лохвиць», згадуваних уперше 1320 р. Скоріш за все, козацька фортеця у 1618 р. була зведена на місці старого укріплення. Розміщення поруч двох городищ не протирічить історичним реаліям.
?? Об’єкти поруч: низка городищ по р. Лохвиці біля самого міста, Северинів Вал, Гаївщина.
⛺️ Лохвиця може стати опорною точкою подорожі. Тут можна переночувати, попоїсти, а також у разі потреби викликати таксі до іншої точки нашого маршруту.
??Архітектурні скарби краю — школи Лохвицького земства. Унікальні творіння Опанаса Сластіона — їх ще називають «хатами у вишиванках». Цими пам’ятками можна влаштувати цілий вело- чи автоквест, але це вже зовсім інша історія?
?Оскільки ви вже майже в тих краях, слід відвідати кілька колоритних сіл неподалік.
?? с. Христанівка, 14 км від Лохвиці
Жителі об’єдналися, щоб зробити село — столицею зеленого туризму. Тут започаткували ретрит-центр Gogo-Mogo. Тут можна не просто відпочити, а справді відновитися. У будинку комфортно розташуються 4 людини; є основні зручності (душ, бойлер, туалет). У селі є ?бібліотека Коло Млина з гарною колекцією сучасних книг. Колишня початкова школа — пам’ятка українського архітектурного модерну, збудована за проєктом Опанаса Сластіона. ?Будівля в аварійному стані, але в частині приміщення облаштовується «Музей історій Христанівки». Щоб залишитися наодинці з ?природою, прогулятися та спостерігати за птахами — можна направитися в Христанівський ландшафтний заказник.
‼️Обережно! Є тенденція після відвідин Христанівки залишатися в ній жити?
?? с. Хрулі, 25,6 км від Лохвиці
Тут — цілий арт-хутір, Хрулі-на-Сулі. Система з кількох хат; є Майстерня, читальня, хостел. Засновники культивують фермерство і мистецтво. За відгуками, дозвілля в Хрулях розмаїте і зимою, і влітку.
?? с. Піски-Удайські, від Лохвиці 49,1 км
Заради цього села варто навіть заїхати на Чорнухівщину. Тут і школа Сластіона, про які ми вже згадували. В Садиба Бузина можна пізнати всі радощі зеленого туризму. А в етномайстерні #грицики — відчути автентику українського вбрання і навіть приглянути собі сувеніри.
Лохвиччина — різноманітна. Вона підлаштується під вашу подорож залежно від тривалості, доступного транспорту, бюджету та туристичного смаку.
??? Головне — люди, яких ви тут зустрінете. Вони зарядять духом згуртованості, любов’ю до своєї землі, бажанням розвивати рідні села, яке обов’язково підкріплене діями. Ці якості — цінні та рідкісні, ніби археологічні пам’ятки, збережені попри плин століть.
? Дякуємо за допомогу в підготовці цієї картки, надану інформацію та фото Oksana Oliinyk, Наталія Скорик, Yurii Repalo, Лохвицький краєзнавчий музей імені Г. Сковороди, Сергію Мажарі та сторінці ЗБЕРЕЖЕМО СВИРИДІВСЬКЕ ГОРОДИЩЕ – ПАМ`ЯТКУ СЛОВ`ЯНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ (Ігор Марків).
Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Український культурний фонд та Zagoriy Foundation.
#запідтримкиУКФ2020 #МандруйУкраїною #історико_культурний_туризм #Віртуальні_мандрівки_Полтавщиною