Друзі, ми нарешті можемо це сказати офіційно. Після майже п’ятимісячного очікування (що здалися нам вічністю?), ми врешті-решт отримали на пошту заповітний лист від Український культурний фонд.
….І……. готові сповістити всіх про перемогу нашого грантового проєкту в конкурсі від УКФ на 2020 рік, що подавав наш Центр!!!?
Наш проєкт увійшов у десятку переможців серед сотень поданих заявок на програму Інноваційний культурний продукт ЛОТ Культурна спадщина, і отримав 429 балів з можливих 500, що може свідчити, що ми таки старалися?. Приблизно перші 15-20 заявок у рейтингу отримають фінансування на реалізацію власних проектів, в тому числі – «Центр охорони та досліджень пам’яток археології»!!!
У цьому році конкурс був чи не найбільш складним (і не тільки через грандіозну кількість заявок з України на кожну програму), а й зокрема – через секвенцію державного бюджету. Тому ця весна стала справжнім випробуванням для нас, адже видатки фонду повернули лише через місяць, що привело до затримки результатів конкурсу (а ще й пандемія додала свого негативного забарвлення…), і до значних нервових потрясінь культурної спільноти країни, якій, по суті, довелося «виборювати» кошти через численні звернення до парламентарів та Кабінету Міністрів.
Але у результаті все закінчилося добре, зокрема проблеми фінансування нашого проекту не торкнулися. Впроваджуватиметься він за фінансової підтримки Український культурний фонд та Zagoriy Foundation – Благодійного фонду родини Загорій.
Кілька слів про сам проект. У грудні ми почали озвучувати ідею по ньому (пам’ятаєте «археокатівню» з Археодопитом.
(https://www.codpa.org.ua/arkheodopit-rezultati-opituvannya), і задумали таке, що й самі боялися описувати у заявці?. Втім, як то кажуть: «очі бояться, а руки роблять», і за 5 місяців світ побачить (впевнені у цьому) новий український культурний продукт з назвою «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини».
Проект – з досить амбіційними цілями для широкої аудиторії та з задумом, що в інтеграції базуватиметься на новітніх діджітал-технологіях. Ідея проекту полягає в створенні онлайн-платформи з інтерактивною мапою пам’яток археології та інших пам’яток культурної спадщини Полтавщини, що буде створена на основі нашого сайту.
На цій інтерактивній мапі користувачі зможуть віртуально пересуватися та знайомитися з культурним надбанням полтавського регіону. Інноваційність проекту – поєднання пам’яткоохоронної інформації (археологічний кадастр, облікова інформація) з туристичною (фото, 3D, сферичні панорами) та археологічною (публікації, книги, знахідки).
Чому ми вважаємо, що цей проект важливий для суспільства? Популяризація об’єктів культурної та археологічної спадщини через туризм та кадастр дасть поштовх до поширення знань про пам’ятки краю кожного з нас, розуміння того, що вони унікальні й що вони взагалі є. Як серед простого зацікавленого середовища в суспільстві, так і серед тих, хто може і має ними опікуватися.
Це стане першим рушієм до того, щоб об’єкти та пам’ятки охоронялися, зокрема ― ставилися на облік місцевими громадами (бо ресурсів лише нашого Центру, зрозуміло, для цього не вистачить). Адже як показує практика ― лише набуття будь-якою пам’яткою повноцінних прав та форм суб’єкту охорони є запорукою можливості її збереження в майбутньому. Можна зберегти лише те що охороняється, охоронятися може лише те що цінне людям, цінне може бути лише те лише що громаді відоме.
Ідея проекту ― В’ячеслав Шерстюк. Ксенія Малік – розробка концепції, аналітична робота, створення проектної заявки. Юлія Деркач – розробка візуальних складових для проектної заявки.
То ж побажайте нам успіху у реалізації!?