Останнім нашим жовтневим дайджестом буде публікація про видання, що стосуються найдавніших джерел з історії нашого краю: свідчень мандрівників, істориків, археологів, на які спираються науковці та журналісти при підготовці й вивченні матеріалів. Наведені свідчення не втратили актуальності і сьогодні. Тож приємного читання!

Тимченко В.М. Турецький мандрівник Евлія Челебі про фортеці Полтавщини середини XVII ст. 2005.

До уваги загалу пропонуються свідчення відомого турецького мандрівника Евлії Челебі про міста і містечка Полтавщини середини XVII ст. У десяти книгах “Опису подорожі” містяться не тільки детальні дані про Стамбул, Бурсу, Ізмиг, Трабзон, Крим, Кавказ, Іран, Анатолію, Сирію, Палестину, Австрію, Німеччину, Єгипет, Судан та Ефіопію, а й Українські землі. У 1657 та 1666 роках мандрівник побував й на Полтавщині. Саме уривки з описами Лубен, Кобеляк та Кременчука із коментарями і складають основу зміста видання.

https://www.codpa.org.ua/library/tureczkyj-mandrivnyk-evliya-chelebi-pro-forteczi-poltavshhyny-seredyny-xvii-st/

Зуєв В. Ф. Полтавщина в “Путешественных записках” 1781 року. 1999.

Праця академіка Санкт-Петербурзької Академії наук В.Ф. Зуєва (1754-1794) зберегла описи природи, господарської діяльності населення сіл та міст Полтавщини, назавжди залишивши у подорожніх записках яскраві картини розвитку Полтави і Кременчука в останній чверті XVIII ст. У роботі наводиться чимало фактів щодо історії забудови міст, появи перших закладів освіти, розвитку міського господарства і регулярного архітектурного планування, здійснений огляд найдавнішої історико-культурної спадщини краю.

https://www.codpa.org.ua/library/poltavshhyna-v-puteshestvenn%d1%8bh-zapyskah-1781-roku/

Ляскоронський В. Г. Городища, кургани і довгі (змієві) вали за течією рр. Псла та Ворскли. 1995.

У виданні репринтно відтворена одна з найцікавіших археологічних праць Василя Григоровича Ляскоронського (1859-1928) — відомого українського археолога, історика, нумізмата, уродженця історичної Полтавщини, вихованця Лубенської чоловічої гімназії, присвячена одному з перших описів старожитностей від доби неоліту до пізнього українського середньовіччя на берегах рр. Ворскли і Псла в межах сучасної Полтавської та Сумської областей України.

https://www.codpa.org.ua/library/gorodyshha-kurgany-i-dovgi-zmiyevi-valy-za-techiyeyu-rr-psla-ta-vorskly/

Бучневич В. Є. Полтавські підземелля. 1999.

Невелика праця В.Є. Бучневича (1860-1928) присвячена загадковим підземним споруда міста Полтави, так званим, підземеллям – підземним ходам, схованкам, льохам тощо, спорудженим за доби пізнього українського середньовіччя. Робота, не дивлячись на більше ніж 100-літній вік, не втратила своєї актуальності та новизни і продовжує залишатися одним з найбільш докладних та цікавих досліджень, присвячених стародавнім полтавським підземним комунікаціям XVII-XVIII ст.

https://www.codpa.org.ua/library/poltavski-pidzemellya/