Полтавщина – унікальний край, що в свій час став одним із центрів видобутку та експорту «білого золота». Так цілком заслужено називали селітру, що з XVI ст. до XVIII ст. була однією з об’єктів головних промислів Європи, де часто густо тривали війни і відповідно потребували великих об’ємів пороху. У той час саме в Україні зосередилося селітроварне виробництво, на чому збагачувались навіть цілі держави
Що цікаво, так те, що на Полтавщині – понад сім сотень селітроварних майданів – місць видобутку цієї «коштовної» на той момент сировини. Традиція видобування тут селітри була тісно пов’язана з курганним грабіжництвом, адже «в ідеалі» для курганного селітровидобування, так поширеного на наших землях, підходили саме кургани, що тривалий час залишались у незваленому вигляді, і які здебільшого якраз і були могильниками представників скіфоїдних культур (а отже, містили багато скарбів).
Тому саме територія сучасної Полтавської області, такої багатої на історію (іншими словами – на курганні поховання, могильники, залишки стародавніх селищ) починаючи з кінця XVI століття стає епіцентром нового європейського бізнесу, який, до слова, постійно модернізувався, як і вдосконалювалися методи і різновиди видобування селітри з курганних старожитностей. Наприклад, в ХVІІ ст. на Більському городищі фортифікаційні споруди ставали вже не лише ресурсною базою для селітроваріння, а й місцем влаштування самих варниць.
Чому ж селітроварний промисел був зосереджений на територіях курганів, городищ, стародавніх селищ Полтавщини – ми детально розповіли у нашому відео-експлейнері, який дуже радимо передивитися, якщо Ви ще не мали такої нагоди
https://www.codpa.org.ua/selitrovarinnya-kozatskyy-biznes…
або https://youtu.be/LUZNkTCANDw
А тим, хто хоче зануритися в питання селітроваріння полтавського краю – з радістю представляємо тематичне оновлення нашої електронної бібліотеки – два видання:
Варвянська Т.В., Супруненко О.Б. «Розрита Могила» – Науково-популярний нарис про видатну пам’ятку археології, промислового виробництва та природи Полтавщини — найбільший майдан України «Розриту Могилу», що розташована поблизу с. Лихачівки Котелевського району на лівому березі р. Ворскли.
https://www.codpa.org.ua/rozrita-mogila5-7707-9953-6…
Супруненко О.Б., Шерстюк В.В., Пуголовок Ю.О. Селітроварницький стан на Більському городищі – видання, де аналізуються матеріали козацької доби з розкопок решток селітроварницьких комплексів та який доповнений варіантами реконструкцій характеристикою знахідок та даними історичних джерел про час поширення селітроварницького промислу на території Середнього Поворскля.https://www.codpa.org.ua/selitrovarnickiy-stan-na…