Є така наука, яка завжди на часі – Картографія.
Вона була і є дуже помічна у всі часи, як науковцям всіх галузей, так і військовим. Особливо зараз, коли ЗСУ боронять і відвойовують кожен сантиметр з українських картографічних проєкцій.
Для археологів наявність детальної картографії місцевості також дуже важлива, адже вона суттєво спрощує процес як пошуку вже відомих за попередніми дослідженнями, так і відкриття нових пам’яток археологічної спадщини.
Наш Фонд картографічних матеріалів – складова частина наукового архіву Центру, формування якого розпочалося водночас з утворенням самої організації — в 1993 році.
Ми кропітко, роками, формували свій власний архів який збирався з усіх доступних на той час джерел (радянські грифи «Секретно» сильно утруднювали доступ до тогочасних наявних карт), але переважно наша установа створювала(і створює) карти спираючись на власні топографічні зйомки зроблені співробітниками у ході археологічних обстежень краю.
І вже маємо чималу добірку!
В цілому, в картографічному фонді Центру археології за списком Географічного покажчика згадано назви та зібрано дані про 1523 сіл та селищ, 4 хутори, та 7 міст України!
Серед цікавих, унікальних джерел в картографічному фонді зберігаються, наприклад: «Історична частина м. Кременчука з собором…», адміністративно-дорожня карта Лубенського повіту (1902 р.), «Рекогносцировка поля Полтавської битви 1909 року» капітана Соколовського, фрагменти карт Полтавської, Харківської та Катеринославської губерній (зшивка 1920-х років), карта околиць Більського городища (1941 р.) та багато інших.
А серед недавніх надходжень фонду – колекція картографічних матеріалів міста Полтави та Полтавської області з архіву архітектора Валерія Трегубова, передана до Центру у 2022 році Оксана Бєлявська (за що ми їй безмежно вдячні).
Ця колекція нараховує 230 аркушів, і включає цілий ряд мап і планів: топографічні карти, карти-схеми окремих територій у межах міста, історико-архітектурний опорний план Полтави, ситуаційні плани окремих районів і схеми магістралей з розміщенням об’єктів будівництва міста.
Тож наш Центр не те щоб відкриває наново двері, вони насправді завжди були відчинені для тих хто прагне вивчати Полтавщину, але щиро раді презентувати Вам свіжий довідник – «Реєстр фонду картографічних матеріалів (Фонд 7 к/м) КЗ «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради. З онлайн версією якого можна ознайомитись в нашій віртуальній бібліотеці:https://www.codpa.org.ua/library/reyestr-fondu-kartografichnyh-materialiv-fond-7-k-m-kz-czentr-ohorony-ta-doslidzhen-pamyatok-arheologiyi-poltavskoyi-oblasnoyi-rady/?fbclid=IwAR2b7RNq8M9oTELNvGTvwATG-KlyeHUptNpzBsFguQEaXEUOU9BIl4I1_9o
Сподіваємося підготовлений нами каталог допоможе Вам у подальших наукових дослідженнях та вивченні історії краю через призму картографії!