Нещодавно серед головних наразі військових новин з’явилася й одна важлива археологічна – про пред’явлені прокуратурою позови щодо незаконної приватизації земель під частиною пам’ятки археології – «Селище та ґрунтовий могильник IV-початку V століть черняхівської культури).
Мова йде про розташовані біля села Кантемирівка Чутівської ТГ селище і могильник (в ур. Хозари) — пам’ятку археології місцевого значення (рішення Полтавського облвиконкому № 247 від 23.04.1982 р.) Про пам’ятку можна подивитися тут: https://map.codpa.org.ua/?visitid=6206
Історія цього об’єкту почалася ще далекого 1924 року, коли його виявив, описав та дослідив відомий археолог Михайло Рудинський. Він розкопав три кургани на ґрунтовому могильнику, а вже пізніше дослідження продовжили Іван Ляпушкін (1945 р.) та Євгенія Махно (1948 р.).
Про саму пам’ятку, гадаємо, в контексті її відомості в новому світлі, розкажемо детально згодом.
Тож поселення розташоване в урочищі Хозари на землях тогочасного колгоспу «Зоря Комунізму» та неподалік розташований могильник вже відтоді, набули статусу охоронної зони.
Ще у квітні 1979 року рішенням виконавчого комітету Полтавської обласної ради народних депутатів затверджено межі охоронної зони могильника. А у квітні 1982 року – внесено до Переліку пам’яток історії та культури Полтавської області.
Незважаючи на низку зауважень щодо орендування цієї території (у 2014 р.), а потім – звернення уваги про неможливість передачі в приватну власність (2019-2020 рр.) пам’ятка стала «приватною». Впевнені, органи прокуратури виправлять цю неправомірну халепу.
Радіємо що навіть у такий складний час воєнного стану закони працюють для всіх та у всіх напрямках, без аргументів «не на часі» — https://pol.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=325578&fbclid=IwAR1cg31SUvcXLE88X3YPC0EF_Hdyl5WBl6wS_EFQZiyky5WGbDN3sfEz3wM