Під час дослідження Гребінківського кургану в 2007 році досить довго археологи не знаходили нічого цікавого. Майже весь наземний масив кургану був знищений. Присутність давніх споруд та поховань видавали хіба краї ям і виразні сліди насипів та досипок різних епох.
Те, що свого часу це був досить потужний курган було очевидно для археолога. Проте відсутність поховальних комплексів породжувала в місцевих мешканців і особливо в спонсора розкопок побоювання, що археологи просто «гортають землю за гроші».

Далі — ще цікавіше. Коли почали знімати рештки насипу кургану, зламався єдиний доступний тоді в місті бульдозер. Коли з горем пополам замовники знайшли та привезли інший — у того за день також вилізла якась несправність. Навіть серед досвідчених польовиків пішли розмови, що в цьому кургані є щось таке є, що ламає бульдозери. Як іноді жартують археологи, курган не підпускає до своїх таємниць… Або не жартують

За тиждень змінилося все. Дослідники дібралися до «материка», почали з’являтися глибокі збережені поховання: одне за одним, кожне наступне цікавіше попереднього. Ви вже знаєте, чиї поховання знайшли археологи, проте тоді для них це лишалося загадкою.Одне з поховань другої лінії, більш пізніх у часі катакомбників так званої інгульської культури, мало дуже глибоку вхідну та, відповідно, й поховальну камери. Через це склепіння катакомби залишилося цілим. Таке трапляється рідко: зазвичай верх провалюється. Досвідчені учасники експедиції розумно зауважили, що так можуть виглядати катакомби кочових скіфів.
Слідів пограбування не було, і вчені запідозрили, що знахідки можуть бути буквально блискучими.

Певно, для кожного знайти давні коштовності — неабияка пригода. Але тільки не для керівника експедиції. Якщо на розкопках виявляють предмети з дорогоцінних металів, необхідно провести купу процедур. Зокрема організувати постійну охорону під час дослідження та передати предмети на тимчасове зберігання. Тож дехто видихнув із полегшенням, коли поховання виявилося «катакомбним», а дехто засумував, адже встиг «облизнутися» на уявне розкішне скіфське поховання.

Проте сталося як сталося. І тепер, уже цього вересня ви віртуально відвідаєте поховальні камери Гребінківського кургану. Археологи розкрили для вас його таємниці, і лишилось лише познайомитися з минулим, відтворення якого лишило по собі стільки спогадів і байок.

#запідтримкиУКФ #віртуальність_забутих_предків