Як ми вже писали, археологи ніколи не працюють без натхнення! Й особливо відчутно нам було це при розкопках селітроварного майдану в минулому році, де науковці навіть не очікували натрапити на такий об’єкт!
Ці роботи нашої експедиції на майдані можна сміливо назвати наймасштабнішими з усіх впродовж квітня-жовтня 2019 р. (а то й не лише за цей рік). Але навіть за шість місяців безперервних робіт розкопаний він був лише на третину свого об’єму, адже більша частина площі цього селітроварного комплексу, на який натрапили археологи при дослідженні ділянки біля с. Коломацьке на трасі між Полтавою та селищем Чутове, виявилася досить величезною і виходила за межі проектного будівництва.
На цьому місці був не лише селітроварний комплекс XVII століття, а й курган епохи бронзи, а також, імовірно, були поховання скіфів. Археологи дослідили величезну яму вибірки майдану – понад 20 метрів в діаметрі, близько 5 метрів у глибину, і якщо додати імовірну висоту скіфського кургану (а це ще 7 -8 метрів), то можна уявити вражаючі масштаби роботи селітроварів. Схоже, промисловики того часу, як й археологи сучасності, “підійшли до справи з натхненням”)
Ці розкопки цікаві й тим, що за роки незалежності в Україні таких масштабних рятівних робіт на майданах практично не проводилося (як не дивно саме в цей же час розпочалися, а нині вже завершилися, ще одні розкопки майдану – біля м. Кобеляки).
То ж, щоб згадати, як відбувалися рятівні археологічні розкопки в зоні реконструкції автодороги Київ-Харків-Довжанський, ми створили добірку світлин за півроку роботи на тому об’єкті.
Фото: В’ячеслав Шерстюк, Олександр Кравченко, Олексій Коротя (квадрокоптер)
Детально ж про те, що таке селітроварний майдан, ми розповідали у нашому відео https://www.codpa.org.ua/video-kolomaczke-rozkopky-majdanu-2019/