Прийшов час підбивати підсумки року. У 2019-му в області працювало досить багато експедицій, про роботи найбільших з них — у нашому передноворічному дайджесті.
Тож «Що? Де? і Коли?» знайшли археологи цьогоріч?
1. Спільна археологічна експедиція – Інституту археології НАН України та Історико-культурного заповідника “Більськ”, під загальним керівництвом д.і.н., професора Сергія Скорого.
Досліджували: урочища – Безодня1, Безодня 2, та курган в урочищі Марченки.
В ур. Безодня трапилося одиночне ґрунтове жіноче поховання доби середньовіччя, зі слідами розчленування кістяка, що супроводжувався підвісками, намистом, перстнем, залізним ножем.
В кургані на Марченках — 2 чоловічих поховання: основне, епохи скіфської архаїки, і впускне, IV ст. до н.е. У могилі основного — комплект наступального озброєння ближнього бою: акінак зі слідами дерев’яних піхов, прикрашених бронзовою бутероллю у вигляді голівки хижого птаха, бойова сокира-молот, наконечник списа, кілька бронзових архаїчних наконечників стріл.
2. Науково-дослідний центр «Рятівна Археологічна Служба» ІА НАН України з липня по листопад 2019 року проводила археологічні дослідження перед будівництвом обходу міста Кобеляки, який є частиною великого проекту з реконструкції автомобільної дороги державного значення. Керівник експедиції — Богдан Сало.
Досліджували: п’ять курганів та міжкурганний простір на місці будівництва автодороги Дніпро-Решитилівка у Кобеляцькому районі, біля с. Підгора.
Знайдено: керамічний посуд, бронзові прикраси, скроневі кільця, срібні римські монети, скульптурку давньоримського бога Гермеса.
Також були виявлені матеріали катакомбної та зрубної культур, скіфського та сарматського часу. Одне з пограбованих поховань скіфського часу містило залишки двох кістяків – вельможі та, ймовірно, служки.
Масштабними також були розкопки селітроварного майдану.
http://project1871926.tilda.ws/?fbclid=IwAR0jGgiKJ8JaFsJuju79KJ2g1GPC0cyvumt8rlEsJDefIiLKbehH63eOgS4
3. Спільна археологічна експедиція – Інституту археології НАН України та Історико-культурного заповідника “Більськ” під загальним керівництвом ст. н. сп. відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України к. і. н. Дениса Гречко.
Досліджували: безкурганний могильник Більського городища в урочищі Барвінкова Гора.
Знайдено: некрополь з 25 могил, де всі могили, крім однієї, належали жінкам і дітям, зі скромним поховальним інвентарем – намистом, залізними браслетами, бронзовими скроневими кільцями, пряслицем, голкою, тощо.
Єдине, ймовірно, чоловіче поховання — не містило знахідок.
4. Археологічна експедиція Інституту археології НАН України, під керівництвом м. н. сп. відділу археології ранніх слов’ян ІА НАН України Юрія Башкатова.
Досліджували: ділянку поселення фінальнобронзової доби біля с. Єристівка, курган поблизу с. Бондарі Кременчуцького району.
Знайдено: у кургані виявлено ряд поховань доби бронзи, а також ряд ритуальних комплексів, можливо цього ж часу. Цікавим є парне захоронення представників катакомбної культури, що супроподжувалися кам’яними деталями зброї, серед яких булава.
5. Спільна археологічна експедиція – Інституту археології НАН України та Історико-культурного заповідника “Більськ” під загальним керівництвом професорки Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна Ірини Шрамко.
Досліджували: два кургани у складі могильника в ур. Скоробір.
Знайдено: в одному з курганів трапилося непограбоване поховання із золотими прикрасами, зброєю, кам’яним та керамічним посудом та іншими предметами скіфського часу.
Унікальність знахідки в тому, що це поховання було не пограбоване, усі предмети знаходилися на первісному місці, що дає в наступному можливості проведення якісних реконструкцій як поховального обряду, так і деталей одягу.
6. Археологічна експедиція Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, під керівництвом Романа Лугового, Оксани Коваленко та Юрія Пуголовка.
Досліджували: пам’ятки околиць та сотенне містечко Опішні; гончарні горни І пол. ХХ ст., багатошарове поселення в урочищі Озеро на території Великого Більського городища.
Знайдено: дві давньоримські фібули , частину люстерця, фрагменти орнаментованого посуду, монети козацької доби тощо.
7. Спільні цьогорічні дослідження КЗ «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської облради та Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служби» ІА НАН України, під загальним керівництвом В’ячеслава Шерстюка.
Досліджували: кургани та майдан у зоні реконструкції автомобільної дороги М-03 на ділянці між Полтавою та Чутовим. Усього розкопано 13 об’єктів.
Знайдено: поховання доби ранньої та пізньої бронзи, окремі з них — досить виразні (колективне сімейне? ямне захоронення, поховання «майстра» тощо), ґрунтовий некрополь черняхівської культури, що розміщувався між насипами курганів, де були поховані діти та підлітки, зі слідами постмортального руйнування кістяків, а також селітроварний майдан у насипу доби бронзи – скіфського часу.
Більшість з результатів — у відеорепортажах нижче.
https://www.facebook.com/watch/?v=1490201471132628