Незважаючи на воєнний стан, пам’яткоохоронна робота має тривати. Один з напрямків роботи, на яких ми намагаємося концентруватися, – це оновлення облікової документації на пам’ятки археології, перш за все на ті, паспорти на які виготовлялися ще … у першій половині 1980-х рр.
Трохи із затримкою через початок широкомасштабного вторгнення відбувся розгляд та затвердження оновленої облікової документації на одну з таких пам’яток місцевого значення Полтавщини.
Завдяки співпраці з ІКЗ «Більськ», зйомкам та реконструкціям Олексія Короті, співпраці з “UkraineOpen” та Сергієм Романенко при створенні онлайн-карти, з одним із дослідників пам’ятки Анатолієм Гейко при підготовці історичної довідки, а також нашим власним роботам та дослідженням, були підготовлені як наукове дослідження, так і сучасна облікова документація.
Тож сьогодні, у День Всесвітнього Туризму, ми присвятимо нашу публікацію цій поки що маловідомій, але цікавій пам’ятці – городищу «Кардашів Вал» у смт. Опішня.
На північній околиці цього з найдавніших поселень на Полтавщині, в однойменному урочищі «Кардашів Вал», знаходиться городище скіфського часу V-III ст. до н.е. Засновано воно було дещо пізніше ніж ряд інших, можливо, коли в межах Більського комплексу скіфам стало “затісно”.
Площа цього городища разом з ділянками ровів могла становити до 9 гектарів. Наші войовничі предки недаремно обрали для заселення цю центральну частину мису правого берега Ворскли, відокремивши її земляними оборонними спорудами. Це місце належало до низки укріплень Поворскля, центром якого було всім відомий Гелон.
Археологи встановили, що у скіфський час поверхню городища оточував земний ескарп висотою 6-11 метрів, а також рів глибиною 3 метри. Знизу був ще один рів, глибина якого сягала вже до 5 метрів. Зараз ми можемо частково виокремити цілих три рови, що діяли в різні часи існування городища. Схил городища був похилим, а на горі, можливо, була ще й дерев’яна оборонна споруда. Все це робило «Кардашів вал» майже неприступним для загарбників.
«Кардашів Вал», ймовірно, був опорним пунктом на торговому шляху, що йшов у напрямку до Більського городища.
Завдяки віртуальним археологічним дослідженням і вивченню різноманітних космознімків вдалося віднайти рештки розораних оборонних укріплень, які вже не помітні неозброєним оком.
А ми, віддачи шану скіфам – пращурам наших полтавських земель, будемо зберігати їхні звички перемагати ворогів та міцно тримати наш тил, зокрема і культурний. Тож запрошуємо любителів фантастичних краєвидів та історичної пам’яті побачити «Кардашів Вал» наживо, й не забувайте про правила безпеки в туристичних місцях.
Більше інформації про «Кардашів Вал» (наукові статті, ілюстрації, панорами, 3D тощо) шукайте на інтерактивній мапі https://map.codpa.org.ua/?visitid=6505