До Міжнародного дня стоматолога ми вкотре могли б Вам розповісти про нові здобутки нашого колеги, очільника Лабораторії медичної та історичної антропології, кандидата медичних наук, старшого співробітника Центру Андрія Артем’єва, автора чималої кількості патентів та наукових робіт. Проте вирішили, що сьогодні ми Вам покажемо умови його робоче місце. Відкриємо певну завісу похмурої таємничості насправді улюбленого нами будинку на Стрітенський 37, того, повз який ви певно хоч раз проходили, поспішаючи в обласну лікарню, де хтось з Вас щоранку вигулюєте своїх песиків, а комусь, можливо, доводилося звертатися за інформацією.

Історична будівля в центрі міста, майже на розі Юліана Матвійчука і Стрітенської бачила за свій довгий вік чимало: зведена на початку 1880-х як лікарняний заклад, найбільш значущий слід вона по собі лишила в нашій історії саме як «Український клуб»(про це ми ще будемо писати серію матеріалів), пізніше тут базувався Полтавський Університет, будівля «пережила» Другу світову війну й не була зруйнована під час бомбардувань.

Збираючи відра дощової води, яка просочувалася через благу стелю та дах, ми не полишали ентузіазму вберегти та полагодити нашу улюблену будівлю. Вже маємо не лише готовий проєкт реконструкції, а й перший крок: на виділені у 2020-му році обласною радою кошти ми встигли повністю відремонтувати дах та покрівлю. Надалі на черзі – фундамент і напівпідвальне приміщення. Звісно, ми чудово розуміємо пріоритети фінансування, які окреслилися після лютого 2022 року, тому не полишаючи надії на те, що і ми нарешті станемо «на часі», і самі працюємо в даному напрямку.

У напівпідвальному приміщенні Центру на разі знаходиться власне і сама антропологічна лабораторія, і її фонди. У перспективі тут має бути створені сучасні фондові кімнати з антропологічними експонатами, а також експозиційно-лекторська зала, де будуть, зокрема, й антропологічні матеріали. Для цього постійно готуються грантові проєкти, які, сподіваємося, незабаром матимуть результат. Також для цього ми затверджуємо зараз облікову документацію на наш Центр як памʼятки історії, що, впевнені, надасть додаткових аргументів на користь виділення фінансування на ремонт цієї історичної будівлі.

Але поки що маємо те що маємо, і творимо науку в історичних, перспективно-прекрасних, але наразі аварійно занедбаних стінах.

Тож, знайомтеся: 1) Антропологічна лабораторія ЦОДПА, 2025 рік.

 

2) Антропологічна лабораторія ЦОДПА, сподіваємося – недалеке майбутнє.